E-Ticaret
Yemeksepeti, elindeki büyük veriyi kullanarak 1 yılda toplam 4,5...

Yemeksepeti, 2015 yılı incelemelerinde, ‘büyük veri’ kullanımının sadece pazarlama alanında şirkete sağladığı katma değeri 4,5 milyon TL olarak hesapladı. Büyük veriyi petrole benzeten Yemeksepeti COO’su Nedim Nahmias, “Bu dev veri depolarından işe yarar sonuçlar çıkarmak için gereken araçlara ve bilgi birikimine sahip olmalısınız. Büyük verinin bize söylediklerine sadece pazarlamada değil, iş modelimizin her safhasında kulak vererek büyük bir değer yaratıyoruz” dedi. 
Yemeksepeti, elindeki büyük veriyi kullanarak hayata geçirdiği projeler ile 1 yılda toplam 4,5 milyon TL’lik katma değer sağladı. Bu projeler, hedefli kampanyalar, özel içerik çalışmaları, Fakat İyi Yedik projesi ve doğru segmentasyon ile kurgulanmış özel çalışmaları kapsıyor. Nedim Nahmias, “Verileri incelemeye yeterli zamanı ve eforu harcamayı tercih etmiyorsanız, böylesi büyük bir değerden mahrum kalıyorsunuz demektir” yorumunu yaptı. Yemeksepeti ürün geliştirmeden operasyona, yeni web sitesi altyapısından mobil güncellemelere kadar her alanda aldığı kararları büyük veri incelemeleri sonunda alıyor. Nedim Nahmias, “Yemeksepeti’nde bizim için en önemli konu her alanda müşteri memnuniyetini sağlamak. Bunu başarmak için attığımız her adımda kullanıcılarımızın tercih ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu doğrultuda, büyük veriyi doğru kullanabiliyor olmak bizim en kuvvetli aracımız ve başarımızdaki kritik nokta. Bizim yaptığımız dev bir dağın içindeki yüzde 1’lik cevheri arayıp bulmak” dedi.
 
Farklı verileri rehber oluyor
Yemeksepeti BI (İş Zekası Departmanı) ekibi diğer tüm departmanlarla işbirliği içinde çalışıyor. 4,5 milyon kullanıcının verileri, farklı kaynaklardan edinilen verilerle karşılaştırılıyor ve şirketin içgörüleri ile yorumlanarak anlamlı sonuçlar elde ediliyor. Nahmias, “Derbi sonuçlarına ya da akşamki dizi saatlerine bakarak, kullanıcılarımızın hareketlerindeki değişiklikleri yorumlayabiliyoruz. Google arama verileri ile kendi sipariş verilerimizdeki değişimi karşılaştırarak yeme-içme alanındaki trendleri görebiliyoruz” sözleri ile süreci örnekledi. Tüm çalışma sistemini büyük veri üzerinden düzenleyen operasyon tarafında örnek vermek gerekirse de Yemeksepeti meteoroloji verileri ile karlı bir günde satışların ne şekilde değiştiğini inceleyebiliyor ve gelecek dönem yoğun kar yağışlarında bazı servis bölgelerini otomatik daraltarak müşteri memnuniyetinin azalmasını önlüyor.

Kaynak: bthaber