E-Ticaret
E ticaret

E-ticarette kazanmak için izlenecek yolları inotek ekibi olarak sizin için hazırladık.

Hadi gelin sizinle birlikte hazırladığımız yazıya bir göz atalım.

 

1. Sitenizi Google araması için optimize edin

Arama motoru optimizasyonu (SEO), pazarlamanın hala önemli bir parçasıdır. Hem sitenizin hemde ürün sayfalarınızın, hedef kitlenize tam olarak aradığı anahtar kelimeleri optimize ederek Google’de ön plana çıkmanıza yardımcı olur.

2. Ürün sayfalarına incelemeleri dahil edin

İncelemelerin ne kadar önemli olduğunu abartmak istemiyoruz fakat yapılan araştırmalar sonucunda 10 kişiden 8’i arkadaşlarına güvendikleri kadar ürün incelemelerine de güveniyor buda demek oluyor ki arkadaş çevremize güvendiğimiz kadar ürün incelemelerine de güveniyoruz.

Bu yeterince önemli değilmiş gibi, kullanıcıların% 88'i satın alma kararlarına yorumları dahil ediyor. İncelemeleri atlamayı göze alamayız.

3. İçerik pazarlamasını kullanın

Bloğunuzun sahip olduğunuz yeni ürünlerle ilgili olmaması gerektiğini unutmayın. Bunun yerine, yeni bir spor giyim serisini tanıtmak isteyen bir e-ticaret şirketiyseniz, insanların farklı türde egzersizler yaparken giyimde aramaları gereken farklı niteliklerden bahseden bir yazı yazın.

Örneğin google'da kaç kişinin  “spor yaparken ne tür kıyafetler giymeliyim?  veya koşarken hangi spor ayakkabıyı giymeliyim ?” gibi şeyler sorduğuna şaşıracaksınız. İnsanlar sadece cevap aramakla kalmıyor, aynı zamanda bu kıyafetleri almaya da hazırlar.

4. Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması tamamen ücretsizdir (dış kaynak kullanmadığınız sürece) ve müşterilerle ilişkiler kurmak ve tanınmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca, arkadaşlarınızın neler yaptığını paylaşan paylaşım, facebook,instagram önerileri ve algoritmalar sayesinde yeni kullanıcılarla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.

Bize göre facebook, instagram ve pinterest, e-ticaret işletmelerinin odaklanması gereken üç önemli sosyal medya platformudur.

E-ticaret için sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, yalnızca kendi ürünlerinizi sonsuz ve özel olarak tanıtmaktan çok müşteri ilişkilerine odaklandığınızdan emin olun. Ayrıca, ürünler ile ilgili size sorulan sorulara hızlı yanıt verip detaylı bilgi vermekte önemlidir.

5. İnfluencer'ların sizin için çalışmasını sağlayın

Hangi etkileyicilerle birlikte çalıştığınıza bağlı olarak, bu çok düşük maliyetli olmayabilir, ancak birçok nispeten küçük veya orta ölçekli e-ticaret işletmesi için etkileyici pazarlamanın yüksek fiyatlara mal olması gerekmez. Bu stratejiyi kullanırsanız, hedef kitlenizin takip ettiği etkileyicilere ulaşmak istersiniz.

Takipçi sayısına göre influencer’ler

- Mega influencer’ler 1 milyonu aşkın takipçisi bulunmaktadır.

- Makro-Influencer’lar 40.000 ila 1 milyon arasında takipçisi bulunmaktadır.

- Mikro-Influencer’lar 1.000 ila 40.000 arasında takipçisi bulunmaktadır.

Mikro etkileyiciler, 1 milyon yerine yalnızca 100.000 takipçiye sahip olsalar bile aynı derecede etkili olabilir.

Kullanıcılar genellikle mikro etkileyicilere daha fazla güvenir ve önerilerini daha meşru görür. Bazıları ödeme isteyebilir, bazıları da bir dizi ücretsiz ürün isteyebilir.

6. Alışveriş yapılabilir bir ınstagram oluşturun

İnstagram, görseller ve videolar üzerinde tüm vurgu ile son derece görsel bir platformdur. Aynı zamanda, kullanıcıların markalarla etkileşim kurmaktan heyecan duyduğu bir platformdur, bu nedenle ürün satan e-ticaret işletmeleri için ideal çözümdür.

Instagram'ınızı alışveriş yapılabilir hale getirerek platformdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Resimlerinizdeki ürünleri etiketlediğiniz gerçek shoppable (alışveriş yapılabilir ) gönderileri oluşturabilir . Kullanıcılar tıkladıklarında fiyat gibi temel bilgileri görürler ve satın almak için tekrar tıklayabilirler.

7. Facebook ve ınstagram reklamları

Facebook ve İnstagram reklamları aynı arayüz altında çalışır, bu yüzden onları burada bir araya getiriyoruz.

Bu reklamlar, adwords'ten farklı çalışır. Kullanıcıları arama amacına göre hedeflemek ve sizi aradıklarında onlara reklam göstermek yerine, ürünlerinizi tanıtmak için kullanıcıları yaş, ilgi alanı ve konum gibi farklı niteliklere göre hedeflersiniz. En iyi şekilde gelen pazarlama aracıdır. Talep yaratmanın ve kullanıcıları ürünlerinize tanıtmanın harika bir yoludur.

8. Yeniden hedefleme

Yeniden hedefleme, markanızla halihazırda etkileşimde bulunan belirli kullanıcılara hedefli reklamlar gönderme uygulamasıdır. Bu, aşağıdakileri yapan kullanıcıları hedeflemeyi içerebilir:

- Son zamanlarda web sitenizi ziyaret edenler.

- Geçmişte sizden ürün satın alanlar.

- E-ticaret sitesine kayıtlı aboneler.

 

9. Sanal gerçeklik teknolojileri

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) ile ilgilenmenin birçok farklı yolu vardır, ancak özellikle ikincisinin (VR) sizi yalnızca çok özel izleyici türlerinin önüne koyması hiçbir şeye değmez. Bu izleyiciler teknoloji konusunda bilgili ve muhtemelen yüksek gelirli olacaklar. Artırılmış gerçeklik, bir VR türüdür ve genellikle e-ticaret işletmeleri için en iyi seçenektir.

Örnekler şunları içerebilir.

- Bir bilekliğin nasıl görüneceğini görmek için kullanıcıların telefonlarını bileklerinin üzerinde tutmalarına olanak tanıyan uygulamalar.

- Odanızın resimlerini boyutlarıyla birlikte yüklemenize ve ardından mobilyaları ölçekleyerek nasıl görüneceğini görmenize izin verir farklı ürünlerin üzerlerinde nasıl görüneceğini de görebilmek mümkündür

10. Müşterilerinizi ödüllendirin

Müşteri memnuniyeti bütün pazarlarda çok önemlidir buna e-ticarette dahildir.

E-ticaret için siparişlerinize küçük hediyeler koyabilirsiniz örneğin bir türk kahvesi veya şeker araba kokusu gibi küçük hediyelerinizi müşterilerinize sunabilirsiniz veya devamlı müşterileriniz için indirim kuponu vermekte iyi bir seçenek olabilir.

11. Tüketici güveni oluşturmaya odaklanma

İster web siteniz olsun ister mağazanız sizinle çalışan müşterilerinizin size güvenmesi demek işinizi layığıyla yaptığınızın göstergesidir güven kazanmak dürüstlük  ve tutarlılığın doğal sonucudur unutmayın layığı ile yaptığınız işin geri dönüşü her zaman olumlu yönde olur güvenen bir müşteri başka müşterileri de ardından getirir.

12. Ürününüzü ambalaj üzerinde tanıtın

Mesele şu ki, ambalajlama harika bir pazarlama aracı olabilir , çünkü işletmenizin markasını (ve e-ticaret sitesi bağlantısını) yeni ve tekrar eden müşterilerin önüne koyar ve bu birçok yeni satışın kapısını açar.

Sonuç

Dışarıda birçok e-ticaret pazarlama stratejisi var, ancak bu sizler için derlediğimiz  e-ticaret işletmesi için en güvenilir ve en etkili olanlardır.

Burada çok çeşitli seçenekler var. Ücretsiz ve anlık olanlardan, uygulanması aylar ve binlerce lira alacak olanlara kadar çeşitlilik gösterir. Hepsi değerlidir ve hepsi kendi başlarına çalışabilirler.

Bununla birlikte, pazarlama planınız, hedef kitlenizi tamamen hedeflemek için hem gelen hem de giden pazarlamayı kullanan çeşitli farklı bireysel taktikleri içermelidir.

Sitenizi güncellemek veya reklam kampanyaları yürütmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin ve size en iyi şekilde yardımcı olalım.